E-ihracat nedir?

E-İhracat Nedir?

Değişen güncel koşullar ve teknoloji ile yaygınlaşıp oldukça ilgi gören konulardan olan e-ihracat son derece kolay bir şekilde yurt dışı pazarlarına açılmanıza ve satış yapmanıza olanak sağlıyor.

E-ihracat kısa bir şekilde tanımlanmak gerekirse; bulunduğunuz konumun ülke sınırları dışından gelen yani yurt dışı adresli siparişlerinize, fatura düzenleyerek mikro ihracat olarak çıkışını gerçekleştirip, bireysel müşterilerinize göndermenizdir. Bu işlemlerde mutlaka Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı düzenlenmesi gerekiyor. ETGB klasik beyanname gibi uzun süreçleri kapsamadan, ekstra ücret ödemeden kısa sürede elektronik ortamda düzenlenebiliyor yani gümrük müşavirinin olması, vekaletname ya da evrak işleriyle uğraşma zorunluluğu bulunmuyor. Üstelik gönderilerin KDV iadeleri alınabiliyor.

E-ihracat Nedir?

Mikro ihracat ise e-ihracat sürecinin en önemli ayaklarından biridir. 14 Temmuz 2019’da güncellenen yeni üst sınırlar ile yurt dışına yapacağınız 300 kg ağırlığı ya da KDV’siz olarak 15.000 Euro değerini geçmeyen satış işlemidir.

Dijital ortamın sınırsızlığı ile gelen imkanların sağladığı tüm dünyaya erişebilme olanakları, farklı pazarlarda rekabet edebilme ve pay alabilme düşüncesiyle e-ihracat kısa sürede yükselişe geçirmiştir.

Neden E-İhracat?

Ülkemizde gelişen e-ihracat, mikro ihracatla sunulan fırsatlarla daha da artış sağlıyor. İnternet kanallarının sonsuzluğu, sizin dünyanın öbür ucuyla iletişim kurmanıza yardımcı olurken daha fazla kazanç elde etmenize de olanak tanıyor.

Hedef kitlesi ve lokasyonu başarılı bir şekilde seçilmiş ürünler ile dünyanın her yerindeki müşterilerinize hizmet verebilirsiniz. Bununla birlikte bireysel müşterileriniz adına KDV’siz fatura düzenleyebilir ya da KDV iadesi alabilirsiniz.

Türkiye’de e-ihracat yapmayı kolaylaştıran yollardan biri ise hali hazırdaki pazar yerlerini kullanmak. Ülkemizde bunların en bilinenleri ise dünyanın en büyük online alışveriş sitelerinden Amazon ve Aliexpress. Bunlar dışında C-discount, Bol.com, Ortadoğu bölgesinde Souq.com, Rusya da ise Bringly.ru yer alıyor.

Biggbrands olarak İstanbul, Dubai ve Hollanda’da bulunan depolarımız sayesinde markanızın global pazardan pay alması için çalışıyoruz. Birbirinden özel Türk markalarına dijital pazarlama desteği sağlayarak önce Rusya ve Ortadoğu’daki hemen ardından Avrupa’daki pazar yerleri ile buluşturuyor ve markalarınıza bilinirlik, ulaşılabilirlik kazandırıyoruz. Biggloyalty’nin 20 yılı aşkın deneyiminin rehberliğinde hizmet veren Biggbrands; sunduğu loyalty çözümleri, lojistik ve online ürün dağıtım hizmetleriyle markalara katkı sağlıyor, onların global pazarda başarı yakalamasına yardımcı oluyor, satış ve kârlılığı artıracak çözümler sağlıyor.

Leave A Comment