E İhracat Nedir?

E-ihracat, bir ürün ya da hizmetin online kanallarla yurt dışına satışını ifade eden ihracat türüdür. Online kanallarla yurt dışından alınan siparişleri, mikro ihracat kuralları çerçevesinde müşteriye ulaştırır.

Bir başka tanıma göre, bir işletme ile bir tüketici (B2C), iki işletme (B2B) veya iki özel kişi (C2C) arasında sınır ötesi online pazaryerlerinde, e-ticaret sitelerinde ya da doğrudan yapılan e-ticarettir.

Bütün bağlantılar internet üzerinden kurulur, görüşmeler sanal platformlarda yürütülür ve yüz yüze gelmeden alışveriş işlemleri yapılır.

E-ihracat Avantajları Nelerdir?

 • Maliyetleri düşürür.
 • Normal koşullarda ulaşılması mümkün olmayan alıcı ve müşterilere hızlı ulaşım imkânı verir.
 • Zaman ve emek tasarrufu sağlar.
 • Mekân sınırlandırılmasını ortadan kaldırır.
 • Yılın her günü ürünleri sergileyebilme ve tanıtabilme imkânı sunar.
 • Ürünlerinizin kolay bulunabilinirliğini arttırır.
 • Hızlı ve dinamiktir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ticaret, ürünlerin internet üzerinden satışı anlamına gelmektedir. E-ihracat ise ürünleri yurt dışına, yabancı müşterilere satmak demektir. Aslında bildiğimiz ihracatın internet üzerinden gerçekleştirilmesidir. E-ihracatta müşteri bulma, ürünleri sergileme, sipariş oluşturma gibi birçok işlem internet üzerinden gerçekleştirilir.

E-ihracatı 2 yöntem ile yapabilirsiniz.

Birinci yöntem, Amazon, Cdiscount, Ebay, Walmart, Alibaba, Zalando gibi önde gelen global pazaryerleri üzerinden satış yapmaktır. Yapmanız gereken, bu e-ticaret sitelerinde bir satıcı hesabı oluşturmak ve satmak istediğiniz ürünleri hesabınıza yüklemek olacaktır. Özellikle yeni başlayanlar için hem daha masrafsız hem de kolay bir yöntemdir.

Diğer yöntem, e-ihracata başlamak için kendi e-ticaret sitenizi de açabilirsiniz. Kurumsal bir kimlikle açtığınız web siteniz ile ürünlerinizi sergileyebilir, kendinize özel satış stratejileri belirleyebilirsiniz. Kendi web sitenize müşteri çekmek için Google Ads, Sosyal Medya gibi reklam kanallarını kullanabilir ayrıca organik trafiği arttırmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları yapabilirsiniz. Her iki alan da uzmanlık gerektirdiği için danışmanlık almanız gerekebilir.

E İhracatta Başarılı Olma Yöntemleri

E-ihracat ile uğraşanların birbirini bulabilecekleri birçok e ihracat portal ve e ihracat platformu vardır.

Bunlar sektöre, ürünlere veya işletmenin tercihine göre değişebilir. B2B, B2C siteleri, sosyal medya alanları, ulusal veri tabanları bunlardan bir kaçıdır.

E ihracata başlamadan önce bir ön hazırlık yapılması gerekmektedir.

 1. Marka ve Patent Başvurularının Tamamlanması

E-ihracat yapacak olan kişiler ve şirketler online platformlarda kendileri ait yazılar, ürünler fotoğraflar, videolar paylaşacaklardır. Bu nedenle öncesinde kimlik, marka, patent gibi haklarını güvence altına alınmalıdır

 1. Ürünü Tanımak

İşletmeler satacakları ürünü tanımalı, ürünün hitap edilen pazar dilindeki doğru karşılığının ne olduğunu mutlaka bilmelidir.

 1. Hedef Pazarı Belirlemek

E ihracat yapacaksanız potansiyel müşterilerinizin hangi pazarda olduğuna iyi karar vermelisiniz. Hedef pazarın belirlenmesi esnasında; pazarın dinamikleri, satılacak ürünlerin özellikleri ve müşterilerin beklentileri hedef kitlenizi oluştururken referans almanız gereken veriler arasındadır.

 1. İçerik ve PPC Pazarlama

Ürünlerinizin bulunabilmesinin birinci koşulu ürününüzle ilgili anahtar kelimeleri doğru girmektir. Müşterilerinizin ürününüzü hangi kelimeler ile aratabileceğini belirleyip, bu kelimeleri anahtar kelime olarak seçmelisiniz. Ürünler hedef pazardaki dillere tercüme edilmeli, doğru kategori eşleştirilmesi ve konumlandırılması sağlanmalıdır.

 1. Ürün Görselleri

E ihracatta sanal bir pazarlama olduğundan, müşterilerinizin ürünleri bizzat görme ve dokunma imkanları yoktur. Bu nedenle ürün fotoğrafları e-ticaret kriterlerine uygun şekilde özenle çekilip, gerekli görsel düzenleme süreçlerinden geçmelidir. Görseli olmayan ürünlere ilgi çok az olmakta ya da hiç olmamaktadır.

Özellikle hazır giyim gibi sektöründe rekabet çok olduğundan, görsellerin daha ilgi çekici olması gerekmektedir. Bu nedenle modelli çekimler veya ghost manken çekimlerin aracılığı ile ürünlerinizin kalıplarını ve modellerini kolaylıkla gösterebilir, kumaş kalitesini, deseni ve rengini vurgulayabilir, ürünü fotoğrafın merkezine alabilir ve tutarlı bir stil yaratabilirsiniz.

 1. Sosyal Medya ve Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar doğru kullanıldıklarında hem şirket imajı hem de müşteri bulmak açısından fayda sağlamaktadır. Kurumsal kimliğe sahip bir hesap açılmalıdır. Firmayı temsil eden, tanıtan, yaptığı işe dair paylaşımları anlatan, markalarını oluşturan, iletişim bilgileri ve resimlerini gösteren bilgiler verilmelidir.

Sayfa ile ilgilenildiği belli edilmeli, güncel tutulduğu imajı sağlanmalı, haftada veya ayda bir içerik ve görsel girilmelidir. Yüklenen bilgiler hangi ülke hedef alınıyorsa ona göre çalışma yapılmalıdır. Hedef ülkede yaygın ulusal sosyal paylaşım siteleri varsa incelenip uygunsa bunlar da kullanılmalıdır.

 

E-İhracat Eğitimi Almalı Mısınız?

E ihracatta mesele, dünyanın herhangi bir yerinde oturan tüketiciye ulaşmaktır fakat e-ticaret sektörü deneyim isteyen bir sektördür.

E-ihracat konusunda deneyimsiz şirketler, hüsrana uğrayabilirler.

Global ve zor rekabetçi koşullarda ürününüze göre en doğru pazarı seçmek önemlidir.

Hangi pazara girilmelidir? Satış yapmak istediğiniz ürünlerin hedef pazarını nasıl belirlemelisiniz? E-ihracat hedeflediğiniz ülkelerdeki e-ihracat teşvikleri ve muafiyetleri nelerdir?

E-ihracat için bunun gibi soruların cevabının bulunması gerekir. Bu sebeple e-ihracat eğitimi alınmalıdır.

E-ihracat eğitimlerinin avantajları şunladır;

Farklı alanlardaki e-ihracat uygulamaları hakkında bilgiler alınabilir

KOBİ’lere ve e-ihracat yapmak isteyen herkese vizyon kazandırır

E-ihracatın sunduğu olanaklar konusunda bilinçlendirme sağlar

E-ticaret altyapıları, e-ihracat vizyonlarının geliştirilmesi, yurtdışı pazar yerleri ile global bir ağ kurulması ve globalde satış yapılabilmesi yönünde önemli katkıları vardır

Devlet teşvikleri, ödeme sistemleri, e ihracat paketleri, e ihracat kargo, lojistik altyapısı, gümrük işlemleri, ihracat e fatura nasıl kesilir, e ihracat için gerekli belgeler ve marka tescil gibi birçok konuyu öğrenme fırsatı verir.

 

E-ihracat hizmetlerimizden yararlanmak için lütfen iletişime geçin.

2 comments on “E-İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

 1. E-ihracat cross border ve yurt dışında ürün stoklayarak yapılan son kullanıcıya fatura kesildiğinde ETGB ile hızlı ihracat yapılan modellemedir. ETGB kapsamında yurt dışına yapılan KDV’siz satış tutarı 15.000 Euro’yu geçmemelidir. Ayrıca, satılan ürünün ağırlığı 300 kilogramı aşmamalıdır. Ancak çok ciddi ön hazırlık, listeleme, satış süreci ve iade yönetimi gerektirmektedir. Biggbrands markaların yurt dışına ihracat açılması, e-ihracatla satışa sunulması açısından bir çok profesyonelce yönetilen model ve opsiyon sunuyor.

 2. E-ihracat internet alışveriş site ve pazaryerlerinin artması sonucu ortaya çıkan, yurt dışında son kullanıcıya direk satış yapılan ve limitleri olan kolay bir ihracat şeklidir. Ancak başta içerik ve pazarlama, satış sonrasında da lojistik ve iade süreçlerinin çok ama çok dikkatli yönetilmesi gerekir. Biggbrands 22 yıllık e-ticaret deneyimi ile, 2014 yılından beri 95 ülkeye yaptığı e-ihracat ile elde ettiği deneyimi ve teknik ve lojistik alt yapısını Türk markalarının hizmetine açmıştır. Uzmanlık gerektiren bu konuda Biggbrands global çapta yaptığı yatırımlarla markaları Türkiye dışında AMERİKA- AVRUPA- ORTADOĞU ve RUSYA’ da hızla satışa açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir